HIKAYE ANLATICISI ATOLYESI

HIKAYE ANLATICISI ATOLYESI

Hikaye Anlatıcılığı nedir?

“Kelimeler bir fikir, hikâyeler ise bir bakış açısı ifade ederler.”
Hikâye anlatma, sosyal bir dünya yaratmayı ve paylaşmayı amaçlayan benzersiz bir insan eylemidir. Hikâye; bir hikâye anlatıcısı, bir anlatı ve bir dinleyen bir araya geldiğinde oluşur. Anlatılan hikâyelerin tekrarlanması ise, onları sonsuz kılar. İnsanlığın en kadim becerilerinden biri masal ve hikâye anlatıcılığıdır. Hikâye ve masallar yoluyla çocuklar geleceğe hazırlanmış ve geleceği inşa etmelerinde onlara bu yolla malzemeler sunulmuştur. Günümüzde ise etkili bir şekilde eğitim ortamları başta olmak üzere sosyal her ortamda masal ve hikâyelere yer verilmektedir.

Hiçbir etkili konuşma yoktur ki içinde hikâye olduğu vakit sıkıcı geçsin, anlaşılması güç olsun. Anlatımı güçlendirmek, öğretici olmak ve dinleyenleri sıkmamak için en iyi yol hikâyelerdir.

Hikâye ve masal dinlemeden büyüyen çocuk olmadığı gibi masal ve hikâye anlatmadan çocuk büyütende veya eğitende yoktur.
Hikâye anlatmak, varoluşumuzu ve deneyimlerimizi anlamlandırdığımızdan beri dünyada var. Hatta hayatta kalmamızı, refah ve barış içinde yaşamamızı sağlayan asıl şey. 
Hikâye anlatımı; yeni ve eski fikirlerle etkileşim kurma, hatırlama, öğrenme ve hayal etme biçimimizdir. Kim olduğumuzu, nereden geldiğimizi, hangi değerleri neden aktardığımızı incelediğimiz bir sanat dalıdır. Yaptıklarımızı/yapmadıklarımızı ve yeni olasılıkları görme yolumuzdur. Hikâye anlatımı, anlatan ile dinleyenin birlikte yaptığı ortak bir eylemdir.   Birlikte yaratılan hikâyelerin asıl büyüsü ise, her dinleyicinin zihninde başka gerçekleşmeleridir.

HERKESIN BIR HIKAYESI OLMALI

Iste bu atölyede hikâye anlatma sanatı üzerine çalışacağız.

Kendi hikayeni kesfetmek ve yaratmak neden onemlidir?Nerede ve niçin hikâye anlatmaliyiz? Bizi biz yapan,bizi bir şekilde etkilemiş,içimizde taşıdığımız hikâyeler neler? Bu hikayeler nasil daha etkili olur?

Hikaye anlaticisinin sirlari nelerdir?.

Sesimiz,enerjimiz ve fiziksel  duruşumuzu  geliştirmek için yapacağımız egzersizler yoluyla hikâye anlatıcısının en onemli anlatim araci ses ve bebden dili kullanimi nasildir?.

Sure: 2 gun

Katilimci sayisi: 15-30

TOP