BİLİNÇLİ FARKINDALIK VE ANLAR ATÖLYESİ (mindfulness)|

BİLİNÇLİ FARKINDALIK VE ANLAR ATÖLYESİ (mindfulness)|

Mindfulness, binlerce yıldır varlığını sürdüren, antik bir uygulamadır fakat bilimsel bir bakış açısıyla anlaşılması ve kıymetinin bilinmesi daha çok yenidir. Tanımlar değişse de mindfulness genellikle an bean düşüncelerin, bedensel algıların, duyguların ve çevrenin farkına varmakla ilgilidir. Dahası, mindfulness, kabullenen ve eleştirmeyen bir bakış açısını içerir. Yani, hiçbir şeyin farklı olmasını dilemeden çevremizde ve içimizde neler olduğunu gözlemleyip deneyimleyebiliriz.“Duyarlı ve farkında olduğumuzda, şimdiki zamanı yargılamadan, eleştirmeden yaşayabiliriz.” Anı yaşamayı ve yaşamın her saniyesini değerlendirmeyi öğütler. Mindfulness egzersizlerini düzenli yaparsanız, kısa bir süre içerisinde inanılmaz sonuçlar alirsiniz.

Mindfulness beynimizi değiştirir.

Mindfulness, beynimizin yapısını değiştirme özelliğine sahip. Mindfulness egzersizlerini yaptıkça beyindeki pozitif duygularla, konsantrasyonla ve empatiyle ilgili alanlar daha da aktifleşirken stres ve korkuyla bağlantılı alanların aktivitesi ise kısıtlanır.

Mindfulness dalgınlığı önler

Hepimiz zaman zaman “otomatik pilot” moduna girip dalgın olmaya alışığız. Kahvaltı yaparken, bulaşıkları yıkarken, televizyon izlerken beynimiz sanki kendini kapatıyor. Az sayıda dalgınlık çok da problem yaratmasa da sayı çoğaldıkça bu alışkanlık zihinsel ve fiziksel sağlığımızı etkilemeye başlıyor. Mindfulness, gündelik hayatımıza daha çok entegre olmamızı, bilinçsiz bir zihinden farkında bir zihne geçiş yapmamızı sağlıyor. 

Mindfulness, ilişkilerimizi ve düşüncelerimizi şekillendirir

Düşüncelerimizin, ruh halimiz ve modumuz üzerinde muazzam bir etkisi vardır. Mindfulness, negatif düşünceleri iki yolla yok eder. Birincisi, negatif düşünce türlerini fark etmemizi sağlayarak daha da derine (depresyon) inmemizi engeller. İkincisi ise düşüncelerimiz ile boğulmaktansa onlara saf bir şekilde bakabilmemizi sağlamak. Mindfulness zaman içerisinde, kafamızın içinde dolaşan düşünceler yüzünden strese girmememiz gerektiğini öğretir. Düşünceler yine orada olacak ama onları sadece “düşünceler” olarak göreceğiz. Ne eksik, ne fazla. Jon Kabat-Zinn’in dediği gibi: “Dalgaları durduramıyorsanız, sörf yapmayı öğrenebilirsiniz.”

Mindfulness, kafanızı hep aynı şeye takmanızı engeller

Kafamızı bir şeye taktığımızda, geçmişte kalmış, asla değiştirilemeyecek olayları takıntı haline getiririz. Bazen de belirsiz geleceğin ağlarına takılmaktan alıkoyamayız kendimizi. Kafayı takmak, zihnimizin bozuk bir plak gibi takılı kalmasıdır. Durmadan aynı şarkıyı çalar durur. Bu durum hoşnutsuz durumu engelleyen nedir peki? Evet, doğru bildiniz, mindfulness. Mindfulness, şimdiki zamana odaklanmanızı sağlayarak kafanızın geçmişe ya da geleceğe takılı kalmasını engeller. İş için yapmamız gereken bir sunumu ya da dün gece eşinizle ettiğiniz kavgayı düşünüp durmaktansa, şimdiki zamanda huzuru bulmamızı sağlar. Budist rahip ve yazar Thich Nhat Hanh’ın dediği gibi: “Şimdiki zaman neşe ve mutlulukla doludur; dikkatli bakarsanız fark edeceksiniz.”

Mindfulness, gerçeği kabullenmemize yardımcı olur

Antik Çin düşünürü ve şairi Lao Tzu: “Hayat, bir dizi doğal değişimden ibarettir. Onlara karşı koymayın; bu sadece hüzün yaratır.” diye yazmıştır.  Bize asıl acı veren, acının kendisi değil, ona karşı koymamızdır. Acı çekmemizin en büyük nedeni budur. Acı çekmek ve üzülmek tıpkı bir bataklık gibidir; gerçekliğe karşı ne kadar çırpınırsanız, kendinizi o kadar dibe batmış bulursunuz. Mindfulness ise bize yeni bir yol gösteriyor ve gerçekliği olduğu gibi görüp kabul etmemizi sağlıyor. Böyle bir kabullenmişlik de daha sağlıklı tercihler yapmamıza yardımcı olarak hayatımızı değiştiriyor.

-Mindfulness Nedir?

-Meditasyon Pratikleri

-Mevcut An'a Yaklaşım

-5 Duyu ve Duyumların Farkındalığı

-Beden Farkındalığı

-Nefes Farkındalığı

-Zihinden Çık, Bedene Gir

TOP